Tulvat ovat uhanneet Karjalan piirejä

Tulvat ovat uhanneet Karjalan piirejä

Sergei Karpov
24.04.2024
Huhtikuun alusta Äänisenrannan piiri on kärsinyt huomattavasti tulvavesistä. Nyt tilanne on vakiintunut tasavallassa. Monen joen vedenpinta on laskenut.
Tulvat aiheuttivat ongelmia Petroskoissakin. Nieglajoki tulvi melkoisesti Mujezerskajakadulla Perevalssin lähiössä. Vesi nousi useille omakotitalotonteille. Kuva: Respublika-uutistoimisto
Tulvat aiheuttivat ongelmia Petroskoissakin. Nieglajoki tulvi melkoisesti Mujezerskajakadulla Perevalssin lähiössä. Vesi nousi useille omakotitalotonteille. Kuva: Respublika-uutistoimisto

Kevät niin kuin mennyt talvi on haastanut Karjalaa. Huhtikuun alussa tasavallassa ja sen pääkaupungissa Petroskoissa satoi runsaasti lunta. Sitten tilannetta vaikeuttivat oikein lämpimät säät, jotka aiheuttivat lumen ja jään nopean sulamisen, sekä runsaat sateet.

Huhtikuun toisella viikolla tilanne kehittyi uhkaavaksi. Suojoella Prääsän piirissä alkoi jäänlähtö, minkä vuoksi jokivesi nousi paikoin Viitanan kylän tielle. Kylään julistettiin korotettu valmiustila. Myöhemmin myös joitakin joen varrella sijaitsevia asuinrakennuksia pihoineen  joutui tulva-alueelle.

— Karjalan asukkaiden turvallisuuden takia olemme järjestäneet tilapäisiä majoituspaikkoja tulvien varalta ja keränneet tarvittavia elintarvikkeita ja lääkkeitä. Olemme valmiita vesistöjen vedenpinnan nousuun ja käytämme tarvittaessa työkoneita. Karjalan päämies Artur Parfentšikov valvoo henkilökohtaisesti tulvatilannetta, totesi tasavallan pääministeri Aleksandr Tšepik käydessään Viitanassa tarkastamassa jäänlähtötilannetta.

Karjalan asukkaiden turvallisuuden takia olemme järjestäneet tilapäisiä majoituspaikkoja tulvien varalta ja keränneet tarvittavia elintarvikkeita ja lääkkeitä.
Aleksandr Tšepik, Karjalan tasavallan pääministeri

Vaarallinen tilanne tapahtui useassa Karjalan piirissä. Jäänlähdön alettua ja vedenpinnan noustua Vodlajoella ja muissa Puudosin piirin vesistöissä piirissä on ollut voimassa korotettu valmiustila. Lahdenpohjan piirissä sulavedet huuhtoivat yhden sorapäällysteisen Kurkijoki—Tervu-tien osuuksista poikki. Tietyöläiset korjasivat pian vahingoittuneen tieosuuden.

— Tervunjoen tulvittua Tervun taajamassa maantiesilta on joutunut kokonaan veden alle. Silta on siirtynyt paikaltaan, joten ajaminen sitä pitkin on kielletty, tiedotti Lahdenpohjan piirihallinto 13. huhtikuuta.

Erittäin jännittynyt tilanne on ollut Äänisenrannan piirissä. Monissa taajamissa asuinrakennukset pihoineen ovat joutuneet sulavesien valtaan. Puujoki, Orsijoki ja Vilkajoki ovat tulvineet. Vilkan kylässä jokivesi nousi useiden talojen pihoille. Kylälle kävi samoin keväällä 2022.

— On varauduttava siihen, että tästä ongelmasta tulee perinteinen. Laajennamme tien alla olevaa aukkoa, jonka läpi joki virtaa. Suunnittelemme vastaavan hankkeen ja haemme rahoitusta Venäjän budjetista. Lisäksi hätätilaministeriö on kehottanut ostamaan vedellä täytettäviä letkumaisia patoja tulvantorjuntaa varten, kertoi Tšepik Respublika-uutistoimistolle vieraillessaan Vilkassa viime viikolla.

Tervunjoen tulvittua Tervun taajamassa maantiesilta on joutunut kokonaan veden alle. Silta on siirtynyt paikaltaan, joten ajaminen sitä pitkin on kielletty.
Lahdenpohjan piirihallinto

Tulvat aiheuttivat ongelmia Petroskoissakin. Nieglajoki tulvi melkoisesti Mujezerskajakadulla Perevalssin lähiössä. Vesi nousi useille omakotitalotonteille. Kaupunginjohtaja Inna Kolyhmatova kävi paikalla hätätilaministeriön ja kaupungin kunnallistalouden infrastruktuuria huoltavien yritysten edustajien kanssa.

— Haastattelemiemme ihmisten mukaan vesi ei ole päässyt taloihin, mutta joen rannalla sijaitsevilla tonteilla voi kävellä vain kumisaappaat jalassa. Paikallisasukkaan mukaan tällainen tilanne on ollut joka kevät kahden kolmen viime vuoden aikana, Respublika-uutistoimisto informoi.

Viime viikolla lakkautettiin moneksi tunniksi liikenne Petroskoin sisäänkäynnillä Suojarvskoje šosse -kadun ja Lesnoi prospekt -kadun risteyksessä. Tieosuus oli joutunut veden alle lumen sulamisen vuoksi. Vesi oli tulvinut myös viereisen Dynamo-urheilukeskuksen alueelle.

Hätätilakomission kokouksessa kaupunginhallituksessa päätettiin myöntää rahaa tulvien seurausten korjaamiseen.

— Nyt laskemme, paljonko rahaa tarvitaan kaupungin reservirahastosta. Joudumme ehkä pyytämään tukea Karjalan hallitukselta, Respublika-uutistoimisto siteeraa Kolyhmatovaa.

ПОХОЖИЕ СТАТЬИ
Oma Mua
Viena oli esitetty Venäjä-näyttelyššä
Oraškuušša VDNH-keškukšen Venäjä-näyttelyn Karjala-ošašša oli esitetty karjalaisen Viena-šeuran toiminta šekä Karjalan tašavallan šamannimini aloveh ta murreh, kummaista šielä paissah ta opaššetah.
Karjalan Sanomat
Teollisuustuotanto jälleen kasvussa
Vuoden 2022 laskun jälkeen Karjalan teollisuustuotanto kasvoi viime vuonna melkein prosentin. Suurinta kasvua oli koneiden ja laitteiden, kemikaalien ja metallituotteiden tuotannossa.
Oma Mua
Mandžoidu vuotammo heinykuun allukse
Tänä vuon vilu da lumekas kevät eisti peldoruavot. Oniegurannikon piirin Yllözen kyläh sijoitunnuon Karjalan fermeru -laitoksen johtai Ksenija Sosunkevič saneli, kui mennäh mandžoin kazvattamisruavot da kuduakse aigua vuotetah enzimästy muarjutulostu.
Karjalan Sanomat
Uusia mahdollisuuksia pohjoisille piireille
Kemin ja Belomorskin piireille laaditaan erityistä kehityssuunnitelmaa, joka ulottuu vuoteen 2035.
Oma Mua
Svuad’bufestivuali Moskovas keräi rahvastu Ven’an eri kolkispäi
Rahvahanvälizen Rossija-ozuttelun hantuzis enzimästy kerdua VDNH-keskukses piettih svuad’bufestivuali. Puarat Ven’an muan eri kolkispäi tuldih Moskovah yhtymäh kirjoihmenemizen pruazniekkupidoh.
Kipinä
Kertomukset
Ihmiset usein joutuvat epätavallisiin juttuihin, mutta eläintenkin elämässä tapahtuu eri hauskaa ja kiinnostavaa.
Karjalan Sanomat
Karjala on valmis metsäpaloihin
Kaikki metsäpalojen torjuntaan käytettävät koneet ja kalusto on tarkastettu. Vakinaiset palomiesten ja savuhyppääjien virat on täytetty.
Karjalan Sanomat
”Opetan vepsän kieltä tulevaisuuden hyväksi”
Vuoden opettaja -kilpailun voittanut Anastasija Jevtušenko haluaa vepsäläisten säilyttävän kielensä ja kulttuurinsa useita vuosia.
Karjalan Sanomat
Ystävyysseura lopettaa toimintansa
Karjala–Suomi-ystävyysseuran jäsenet äänestivät yhdistyksen toiminnan lopettamisesta. Seuran lakkauttaminen kestää vähintään pari kuukautta.
Oma Mua
Voinal murjottu lapsusaigu
On mennyh seiččiekymmen yheksä vuottu, kui loppih Suuri Ižänmualline voinu. Nygöi on jiännyh pikoi näppine niilöi, ken nägi da mustau voinan sruastiloi da gorii. Enimyölleh elos nygöi ollah vai voinan lapset.
Войти
Регистрация
Пароль
Повторите пароль