Balettitanssijat rikkoivat myytin Lumitytöstä

Balettitanssijat rikkoivat myytin Lumitytöstä

Anna Umberg
15.04.2024
Nykybaletti Vertikaali ensiesitettiin Karjalan musiikkiteatterissa osana Lumityttö: myytti ja todellisuus -hanketta. Baletti esitetään myös kansainvälisellä DanceInversion-nykytanssifestivaalilla Moskovassa.
Vertikaali-nykybaletti sai ensi-iltansa Musiikkiteatterissa Petroskoissa 5. huhtikuuta. Baletin toinen esitys siirrettiin huhtikuun 6. päivästä kesäkuun 16. päivään 2024. 12+ Kuva: Karjalan musiikkiteatterin VKontakte-sivu
Vertikaali-nykybaletti sai ensi-iltansa Musiikkiteatterissa Petroskoissa 5. huhtikuuta. Baletin toinen esitys siirrettiin huhtikuun 6. päivästä kesäkuun 16. päivään 2024. 12+ Kuva: Karjalan musiikkiteatterin VKontakte-sivu

Karjalan musiikkiteatterin balettitanssijat esittivät viime perjantaina Vertikaali-nykyteoksen. Koreografian nykybalettiin on tehnyt nuori moskovalainen koreografi Viktorija Artšaja osana Lumityttö: myytti ja todellisuus -nimistä hanketta.

— Hankkeessa minusta mielenkiintoista on löytää klassisen ja nykytanssin yhtymäkohta ja yrittää löytää uusia mahdollisuuksia klassisen baletin tanssijoille ja tutkia ammattiesiintyjän monipuolisuutta, kertoi koreografi balettia ohjatessaan.

Nuori koreografi on tuttu jo petroskoilaisyleisölle. Hänen ohjaamansa Jokien väliset unet -tanssiteos nähtiin Nord Dance -nykytanssifestivaalilla Petroskoissa vuonna 2023. Lisäksi hänen tanssiteoksensa pääsi Kultainen naamio 2022 -palkinnon pitkälle listalle.

Lavalla näkee 2000-luvun ihmisen, joka etsii vastauksia olemassaolon keskeisiin kysymyksiin.
Margarita Moižes, hankkeen asiantuntija

Vertikaali on osa suurta venäläistä hanketta, jota toteuttaa kansainvälinen nykytanssifestivaali DanceInversion. Festivaali syntyi Moskovan Stanislavskin ja Nemirovitš-Dantšenkon musiikkiteatterin aloitteesta. Viimeiset kymmenen vuotta Bolšoi-teatteri on toiminut festivaalin isäntänä. Tänä vuonna festivaali täyttää 25 vuotta. Vertikaali on yksi kuudesta nuorten koreografi en tekemisestä baletista. Hankkeen ytimenä on se, että nuoret koreografit tulkitsevat Aleksandr Ostrovskin Lumityttönäytelmän nykytanssin keinoin. Ainutlaatuisuus on siinä, että nykytanssin koreografit esittävät teoksensa oopperan ja baletin valtionteattereissa.

Hankkeessa on mukana yhteensä neljä teatteria Petroskoista, Krasnojarskista, Ufasta ja Kalugasta. Maalis-huhtikuussa ensiesitykset nähtiin näissä kaupungeissa. Jokainen teatteri esitti oman tulkintansa Lumitytön tarinasta. Petroskoin musiikkiteatteri esitti nykybaletin viimeisenä.

Musiikkiteatterin esittämä tarina tarjoaa uuden näkökulman tuttuun juoneen. Hänen baletissaan Lumityttö on Neito ja Lel Nuorukainen. Nuorukainen on kylmä eikä Neito.
Marina Platonova, petroskoilainen katsoja

— Musiikkiteatterin esittämä tarina tarjoaa uuden näkökulman tuttuun juoneen. Baletissa Lumityttö on Neito ja Lel Nuorukainen. Nuorukainen on kylmä eikä Neito. Hän ei pysty rakastamaan ketään. Hän rakastaa vain itseään. Neito yrittää käyttäytyä kuin tavallinen ihminen, koska haluaa Nuorukaisen rakastuvan häneen. Tavallisena tyttönä Neito ei kiinnosta Nuorukaista ja hän hylkää Neidon. Neito häviää ja myöhemmin ilmestyy puun sisälle. Yleensä baletti haastaa katsojan miettimään, mitä on rakkaus, kertoi petroskoilainen katsoja Marina Platonova.

— Erityisesti minua ihmetytti musiikki baletissa. Perinteiset ja modernit rytmit sekoittuvat esityksen aikana, hän jatkoi.

Neidon osassa loisti Ljubov Zemljanskaja ja Nuorukaisen osan esitti Dagba-Doržo Garmajev. Baletin seuraava esitys on Musiikkiteatterissa 16. kesäkuuta. Neljässä kaupungissa esitetyt nykybaletit esitetään myös kansainvälisellä DanceInversion-nykytanssifestivaalilla Moskovassa. 

Hankkeen idea syntyi vuonna 2021

Lumityttö: myytti ja todellisuus -hankkeen idea syntyi Keho pääroolissa -laboratorion aikana vuonna 2021. Sen järjesti DanceInversion-nykytanssifestivaali.

20 nuorta koreografi a koko Venäjältä oppi ilmaisemaan taiteelliset ajatukset tanssijan kehon kautta. Opintojen lopussa tammikuussa 2023 kuusi koreografia puolusti projektinsa ja sai mahdollisuuden tuottaa Aleksandr Ostrovskin Lumityttö-näytelmään perustuvan esityksen eri Venäjän teattereissa. Hanke sai nimekseen Lumityttö: myytti ja todellisuus.

— Lumityttö-näytelmän valinta ei ole sattuma. Tämä satu on venäläisen elämän eepos. Sitä tutkiessaan nuoret koreografit puhuvat katsojan kanssa nykykieltä. Lavalla näkee 2000-luvun ihmisen, joka etsii vastauksia olemassaolon keskeisiin kysymyksiin: mitä on rakkaus, vapaus sekä ihmisten ja luonnon väliset suhteet, kertoo hankkeen asiantuntija Margarita Moižes VKontaktessa.

LIŽIÄ AIHIES
Oma Mua
Viena oli esitetty Venäjä-näyttelyššä
Oraškuušša VDNH-keškukšen Venäjä-näyttelyn Karjala-ošašša oli esitetty karjalaisen Viena-šeuran toiminta šekä Karjalan tašavallan šamannimini aloveh ta murreh, kummaista šielä paissah ta opaššetah.
Karjalan Sanomat
Teollisuustuotanto jälleen kasvussa
Vuoden 2022 laskun jälkeen Karjalan teollisuustuotanto kasvoi viime vuonna melkein prosentin. Suurinta kasvua oli koneiden ja laitteiden, kemikaalien ja metallituotteiden tuotannossa.
Oma Mua
Mandžoidu vuotammo heinykuun allukse
Tänä vuon vilu da lumekas kevät eisti peldoruavot. Oniegurannikon piirin Yllözen kyläh sijoitunnuon Karjalan fermeru -laitoksen johtai Ksenija Sosunkevič saneli, kui mennäh mandžoin kazvattamisruavot da kuduakse aigua vuotetah enzimästy muarjutulostu.
Karjalan Sanomat
Uusia mahdollisuuksia pohjoisille piireille
Kemin ja Belomorskin piireille laaditaan erityistä kehityssuunnitelmaa, joka ulottuu vuoteen 2035.
Oma Mua
Svuad’bufestivuali Moskovas keräi rahvastu Ven’an eri kolkispäi
Rahvahanvälizen Rossija-ozuttelun hantuzis enzimästy kerdua VDNH-keskukses piettih svuad’bufestivuali. Puarat Ven’an muan eri kolkispäi tuldih Moskovah yhtymäh kirjoihmenemizen pruazniekkupidoh.
Kipinä
Kertomukset
Ihmiset usein joutuvat epätavallisiin juttuihin, mutta eläintenkin elämässä tapahtuu eri hauskaa ja kiinnostavaa.
Karjalan Sanomat
Karjala on valmis metsäpaloihin
Kaikki metsäpalojen torjuntaan käytettävät koneet ja kalusto on tarkastettu. Vakinaiset palomiesten ja savuhyppääjien virat on täytetty.
Karjalan Sanomat
”Opetan vepsän kieltä tulevaisuuden hyväksi”
Vuoden opettaja -kilpailun voittanut Anastasija Jevtušenko haluaa vepsäläisten säilyttävän kielensä ja kulttuurinsa useita vuosia.
Karjalan Sanomat
Ystävyysseura lopettaa toimintansa
Karjala–Suomi-ystävyysseuran jäsenet äänestivät yhdistyksen toiminnan lopettamisesta. Seuran lakkauttaminen kestää vähintään pari kuukautta.
Oma Mua
Voinal murjottu lapsusaigu
On mennyh seiččiekymmen yheksä vuottu, kui loppih Suuri Ižänmualline voinu. Nygöi on jiännyh pikoi näppine niilöi, ken nägi da mustau voinan sruastiloi da gorii. Enimyölleh elos nygöi ollah vai voinan lapset.
Kirjuttauvu
Rekisteröintä
Peittošana
Hyväkšy peittošana