Uusi suomen kielen viikko ovella

Uusi suomen kielen viikko ovella

Marina Tolstyh
08.09.2021
Teemaviikko lisää kiinnostusta suomen kieleen ja vahvistaa kielen merkitystä Venäjän Karjalassa. Kulttuuritoimijoita Suomesta on myös mukana.
Karjalan suomen kielen ja kulttuurin viikon tarkoitus on tukea suomea tasavallassa ja herättää kiinnostusta kieltä kohtaan sen asukkaissa. Kuva: Karjalan Sanomien vuoden 2019 arkisto.
Karjalan suomen kielen ja kulttuurin viikon tarkoitus on tukea suomea tasavallassa ja herättää kiinnostusta kieltä kohtaan sen asukkaissa. Kuva: Karjalan Sanomien vuoden 2019 arkisto.

Suomen kielen ja kulttuurin viikon kumppanit kokoontuivat viime viikolla toiseen istuntoonsa suunnittelemaan viikon ohjelmaa. Teemaviikko pidetään Petroskoissa ja Karjalan piireissä 24.—30. lokakuuta. 

— Viikolla on tärkeä kertoa suomen kielestä. Tehtävänä on tukea suomen kieltä Karjalan tasavallassa viikon tapahtumilla ja muilla toimenpiteillä. Haluan korostaa suomen kielen tärkeyttä Karjalassa, sanoo teemaviikon aloitteentekijä, Karjalan suomen kielen keskuksen johtaja Tatjana Islamaeva.

Islamaeva painottaa, että suomea on opiskeltava ja opetettava tasavallassa eri keinoilla. Viikko on yksi niistä monista keinoista, joilla voi herättää kiinnostusta kieltä kohtaan lapsissa, nuorissa ja aikuisissa. 

Ohjelman valmistukseen osallistuu esimerkiksi Petroskoin suomalais-ugrilaisen koulun suomen kielen opettajia ja kaupungin 107. päiväkodin opettajia sekä myös Karjalan kansallisen teatterin ja kansallisen museon edustajia. He tulevat järjestämään suomenkieliset tilaisuudet mainittujen laitostensa tiloissa.

Viikko alkaa suomenkielisen näytelmän esityksestä Karjalan kansallisen teatterin pienellä näyttämöllä.

Teemaviikon järjestelyistä vastaa Karjalan resurssi- ja kielikeskus.

Teemaviikolla on tärkeä kertoa suomen kielestä ja korostaa kielen tärkeyttä Karjalassa.
Tatjana Islamaeva, Karjalan tasavallan suomen kielen keskus -kansalaisjärjestön johtaja

Niiden laitosten määrä, jotka haluavat esitellä itseään suomen kielen ja kulttuurin viikolla, kasvaa vuosi vuodelta. Islamaevan mielestä tämä tarkoittaa vain sitä, että nämä laitokset, kuten esimerkiksi koulut, Petroskoin yliopisto, museot ja kirjastot ovat kiinnostuneita suomen kielen kehityksestä Karjalassa.

— Ne haluavat edistää suomea tasavallassamme. Minulta pyydetään tietoa viikosta ja minulle luvataan pidettävän viikolla omat tilaisuudet. Esimerkiksi, kirjastot, suomenkielinen Lasten piiri -yhtye ja Karjalan kansallinen museo ovat jo tekemässä viikon suunnitelmiaan, Islamaeva lisää.

Hän toivoo, että viikosta tulee uudestaan laaja tapahtuma, joka kattaa koko Karjalan. Tieto teemaviikosta on jo lähetetty myös piirien laitoksille, mutta toistaiseksi mikään laitos ei ole vastannut ehdotukseen. Syynä on se, että kesälomat jatkuvat vielä.

Ensimmäisen kerran viikko pidettiin syksyllä 2019, ja viime vuonna suomea ja kulttuuria tuettiin Suomalainen syksy -nimisellä tempauksella, joka kesti koko lokakuun.

Suomalainen arkkitehtuuri, nykymusiikki ja -kirjallisuus kiinnostavat paikallisia.
Niina Sinkko, Suomi-Venäjä-Seuran pääsihteeri

Suomen kielen viikkoon houkutellaan myös toimijoita Suomesta.

— Mielestämme on hyvä, että suomen kieli ja kulttuurimme näkyy Venäjällä, ja erityisesti Karjalassa, jossa meihin on luontevia yhteyksiä. Tämä työ on osa normaalia toimintaamme, Suomi-Venäjä-Seuran pääsihteeri Niina Sinkko sanoo.

Viime lokakuussa Sinkko osallistui verkkoseminaariin Karjalan piirien ja Suomen kuntien välisestä yhteistyöstä Suomalainen syksy -tempauksen aikana.

Nyt seura miettii, mitä se voi tarjota Karjalan asukkaille teemaviikolla.

— Puhetta on ollut muun muassa siitä, että suomalainen arkkitehtuuri, nykymusiikki ja -kirjallisuus kiinnostavat paikallisia, Sinkko esittää.

Puolestaan Suomi-Venäjä-Seuran Haapaveden osaston puheenjohtaja Diana Seppä on jo vahvistanut, että osasto on ehdottomasti mukana viikolla.

— Järjestämme verkossa Karjalan kulttuuriopiston oppilaille tapaamisen Haapavedellä asuvan kirjailijan kanssa. Tapaamiseen voi osallistua muitakin halukkaita, Seppä kutsuu.

Osasto ehdottaa myös suomalaisten lavatanssien työpajoja. Työpajat voisi järjestää online-muodossa Petroskoissa, Kontupohjassa, Belomorskissa, Karhumäessä, Kostamuksessa sekä Vuokkiniemen kylässä. Nämä paikkakunnat ovat olleet Haapaveden osaston yhteistyökumppaneita Boheemikirjasto-hankkeessa. Suomalaisten lavatanssien verkkokurssi ja tapaaminen kirjailijoiden kanssa ovat olleet tuon hankkeen osa.

Ohjelma on täynnä tapahtumia

Suomen kielen ja kulttuurin viikon ohjelma on valmisteilla. Nyt on jo selvää, että ohjelmassa on esimerkiksi julkisia suomen kielen oppitunteja ja luentoja, näytelmiä, esityksiä, näyttelyitä, työpajoja ja tapaamisiltoja.

Petroskoilaisen matkatoimiston johtaja Vera Ustinova kutsuu asukkaita kahdelle kaupungin kävelykierrokselle, jotka oppaat tekevät suomen kielellä. Toinen opas kertoo Petroskoin kaupungista ja sen historiasta, ja toinen tutustuttaa kaupungin historialliseen keskustaan.

— Minusta suomen kielen viikko on loistava idea. Tämä on mielenkiintoinen erityisesti suomea lukeville koululaisille ja niille, jotka ovat vasta aloittaneet suomen opiskelun, Ustinova huomaa.LIŽIÄ AIHIES
Oma Mua
“Karjala” on luotettava folklorilla jo 60 vuotta
“Karjala” on kulken taipalen trikotehtahan ruatajien harraššušryhmäštä folklori-etnografiseh yhtyveheh pitkine istorijoineh, omine perintehineh ta kirkkahine ohjelmistoineh.
Karjalan Sanomat
Hiitolanjoen alue tunnetuksi turisteille
Kansainvälinen RivTimes-hanke antaa uutta vauhtia matkailulle Lahdenpohjan, Käkisalmen, Parikkalan ja Rautjärven alueella.  Suunnitelmia on mietitty työpajoissa.
Karjalan Sanomat
Suomen kieli Vieljärvellä: kiinnostus ei ole korkealla
Parhaillaan 57 koululaista lukee suomea Vieljärven keskikoulussa. Lapset valitsevat, kumpaa kieltä opiskella: karjalaa tai suomea.
Oma Mua
Yhteisruato tuou enemmän löytöjä musejoilla
Karjalan kanšallini ta Venäjän etnografini musejo allakirjutettih šopimuš yhteisruavošta.
Kodima
Ičeladuine tundmuz
Petroskoin universitetas mäni kvest. Ezmäižen voz’kursan openikad, kudambad opendaba vepsän kel’t tundištihe vepsän kelenke da kodviba jo sadud tedoid.
Karjalan Sanomat
Verkkotunnit yhdistävät oppilaita kieliviikolla
Karjalan suomen kielen viikkoon osallistuvat Kostamuksen 1. koulu ja sen ystävyyskoulut Kuhmosta, Sotkamosta ja Oulusta sekä Kainuun opisto.
Oma Mua
Lumetoin kešä tai matka Karjalan ta Murmanskin alovehella
Pohjosešta kešäštä rikeneh šanotah, jotta še on lyhyt ta vähän lumini. Kešä 2021 oli lumetoin. Näyttäy šiltä, jotta še oli kuumin kešä, min olen muistan. Tänä kešänä ihaššuttavava šeikkailuna oli matka Karjalan ta Murmanskin alovehella.
Karjalan Sanomat
Teriberka häviää katsojien nähden
Petroskoilainen taiteilija Sergei Terentjev kertoo Teriberkan-matkastaan yllättävällä tavalla. Näyttelyssä Vyhod-mediakeskuksessa tekijän tahdosta maalaukset muuttuvat päivä toisensa jälkeen.
Oma Mua
Galina Jevdokimova: puoli vuozisadua školas
Ven’al 5. ligakuudu pietäh Opastajan päivy. Jessoilan školan opastaja Galina F’odorovna Jevdokimova on ruadanuh školas puolen vuozisadua.
Kirjuttauvu
Rekisteröintä
Peittošana
Hyväkšy peittošana