Hanke: Köynäskoskelle avattiin infotaulu venäjäksi ja vienaksi

Hanke: Köynäskoskelle avattiin infotaulu venäjäksi ja vienaksi

04.07.2022
Infotaulu kertoo Vienan Karjalassa sijaitsevan kosken historiasta.
Köynäskosken infotaulu on valmistettu Myö karjalaiset -hankkeen avulla. Kuva: Viena-seuran VKontakte-sivu
Köynäskosken infotaulu on valmistettu Myö karjalaiset -hankkeen avulla. Kuva: Viena-seuran VKontakte-sivu

Vienan Karjalan Köynäskosken historiasta saa tietoa sekä venäjäksi että vienankarjalaksi. Koskelle on avattu infotaulu. Taulu on valmistettu osana Myö Karjalaiset -projektia. Marraskuussa 2021 Arhippa Perttusen säätiö sai yli 700 tuhatta ruplaa Karjalan tasavallan päämiehen rahastolta Myö karjalaiset -hankkeen toteuttamiseen.

— Infotaulu kertoo muun muassa Tšenan kylästä, joka on nyt hylätty ja umpeen kasvanut. Jos turisti katsoo tarkasti, hän voi nähdä infotaulun takana olevan Tšenan kylän, Myö karjalaiset -hankkeen koordinaattori Julia Filippova kertoi Karjalan Sanomille.

Köynäskoskesta kertovan infotaulun lisäksi Myö Karjalaiset hankkeen tuella on järjestetty muitakin mielenkiintoisia tapahtumia. Esimerkiksi Kostamuksen alueella on järjestetty opaskurssit. Lisäksi on pidetty kursseja, joissa voi opiskella kanteleensoittoa ja nukkejen valmistusta Orvokki-nukketeatteria varten.

— Hanke on auttanut meitä hankkimaan tarvittavia varusteita. Haluamme kerätä jatkossakin tietoja kotiseudusta ja julkaista päiväkirjoja. Pidämme myös kanteleensoiton ja nukenvalmistuksen työpajoja, Filippova sanoo.


Aiheesta voi lukea lisää Karjalan Sanomista 6.07.2022.


Lisää aiheesta
Karjalan Sanomat
Flyygeli kanjonissa: Konserttiin Ruskealaan pikajunalla
Ruskealan marmoripuistossa järjestettävään syyskonserttiin voi päästä Pietarista Lastoška-pikajunalla. Pietarilainen säveltäjä Pavel Andrejev soittaa perinteisen konserttinsa järven keskellä 3. syyskuuta.
Oma Mua
Lihoslavlissa paissah karjalan kielen ta kulttuurin šäilyttämiseštä
Kakši kulttuurie - ykši kotimua -konferenšši alko Lihoslavlin kulttuuritalošša. Koko päivä on omissettu nykytärkeijen proplemojen ratkaisujen ečinnällä.
Karjalan Sanomat
Peruskorjaus: Vanhat navetat taas käyttöön
Tuuksan ja Vitelen karjatilojen liittyminen Alavoisen rotukarjatilaan on aiheuttanut tarvetta vanhojen navettojen käyttöönottoon.
Karjalan Sanomat
Terveydenhuolto: koronatestejä tutkitaan Belomorskissa
Koronanäytteitä tutkiva laboratorio toimii piirisairaalassa. Karjalassa toimii parhaillaan seitsemän koronanäytteitä tutkivaa laboratoriota.
Karjalan Sanomat
Kižillä juhlitaan Kristuksen kirkastumista
Parhaillaan Kižin saaren päänähtävyydessä, Preobraženskin puukirkossa pidetään jumalanpalvelusta.
Oma Mua
Kakši kulttuurie — yksi kotimua -konferenšši alkau Lihoslavlissa
Karjalaiset Tverin alovehelta ta Karjalan tašavallašta vaštauvutah tieto-käytäntökonferenššissa Tverin alovehen Lihoslavlissa.
Karjalan Sanomat
Rockin aika: Rockfestari palaa Kostamukseen kahden vuoden tauon jälkeen
Tällä kertaa tapahtuma järjestetään ulkoilmassa, Giproruda-urheilukeskuksen avoimella näyttämöllä.
Karjalan Sanomat
Rehukasvit: maissin korjuu säilörehuksi alkaa kohta
Alavoisen rotukarjatila kasvattaa tänä vuonna maissia 20 hehtaarin koepalstalla.
Kirjaudu sisään
Rekisteröityä
Salasana
Vahvista salasana