Puškin-kortti: Ohjelman suosiota on syytä lisätä

Puškin-kortti: Ohjelman suosiota on syytä lisätä

Anna Umberg
10.03.2023
Yli 10 000 Puškin-korttia jäi käyttämättä Karjalassa. Kulttuurityöntekijät aktivoituivat ja lähtivät kouluihin kertomaan kortin mahdollisuuksista.
Segežan museokeskuksen työntekijät kertoivat 4. koulun yhdeksäsluokkalaisille Puškin-kortin mahdollisuuksista. 12+ Kuva: Segežan museokeskuksen Vkontakte-sivu
Segežan museokeskuksen työntekijät kertoivat 4. koulun yhdeksäsluokkalaisille Puškin-kortin mahdollisuuksista. 12+ Kuva: Segežan museokeskuksen Vkontakte-sivu

Puolet Puškin-korteista ovat jääneet käyttämättä Karjalassa. 

— Tasavallassa on jaettu yli 50 prosenttia korteista. Luku on melko suuri, mutta yli 10  000 korttia on jäänyt aivan käyttämättä, Varvara Lebedeva kertoi Karjalan lainsäädäntökokouksen opetuksen, kulttuurin, urheilun ja nuorisopolitiikan komitean istunnossa.

Syynä on se, etteivät kulttuuritapahtumat houkuttele nuoria. Tasavallan piireissä tilanne on toisenlainen. Piireissä ei ole kiinnostavia tapahtumia, joissa nuoret voisivat käydä. Toisaalta piireissä vierailevat tapahtumat eivät ole erityisen suosittuja nuorten keskuudessa. Sen lisäksi piireissä toimivat kulttuurilaitokset kohtaavat teknisiä vaikeuksia. 

Kun ohjelma käynnistyi elokuussa 2021, siihen liittyi yhdeksän kulttuurilaitosta. Vuoden 2023 alkuun mennessä ohjelmaan on liittynyt jo 43 laitosta, joiden joukossa ovat museot, teatterit, elokuvateatterit, filharmonia ja kirjastot. Karjala on Venäjän ensimmäisiä alueita, joilla kirjastot ovat liittyneet ohjelmaan. 

Karjalan elokuvateatterit liittyivät ohjelmaan helmikuussa 2022, muttei se ole kuitenkaan pelastanut tilannetta tuntuvasti. 

— Pidän enemmän elokuvissa käymisestä kuin teatterissa käymisestä. Puškin-kortilla pääsee katsomaan vain kotimaisia elokuvia. Elokuvateattereissa näytetään vähän mielenkiintoisia elokuvia, joissa voi käydä kortilla, 14-vuotias Jelena Batšurina kertoi.

Tasavallassa on jaettu yli 50 prosenttia korteista. Luku on melko suuri, mutta yli 10  000 korttia on jäänyt aivan käyttämättä.
Varvara Lebedeva, Karjalan varakulttuuriministeri

Karjalan varaopetus- ja urheiluministeri Natalja Volkova ehdotti ideaa sarjalippujen käyttöönotosta.— Esimerkiksi voi käyttää sarjalippua filharmonian konserttiin toisena päivänä ja toisena päivänä teatteriesitykseen. Seuraavalla kerralla voi käydä sarjalipulla muussa kulttuurilaitoksessa. Kulttuuriministeriö lupasi tarjota sellaisia sarjalippuja, Volkova sanoi.

Volkovan mukaan ongelma on myös siinä, ettei moni nuori tiedä Puškin-kortin mahdollisuuksista. Hän on sitä mieltä, että pitää tehdä enemmän yhteistyötä koulujen opettajien ja vanhempien kanssa.

Opetuksen, kulttuurin, urheilun ja nuorisopolitiikan komitean johtaja Galina Gorelikova korosti istunnossa, että Karjalan kulttuuriministeriön ja opetus- ja urheiluministeriön välisellä vuorovaikutuksella on tärkeä rooli tässä asiassa. 

— Tärkeintä on houkutella kulttuurin pariin mahdollisimman paljon nuoria, Gorelikova sanoi. Segežan museokeskus aktivoitui ja lähti 4. kouluun kertomaan 9-luokkalaisille kortin mahdollisuuksista. Keskuksen työntekijät järjestivät Puškin-kortille omistetun tunnin. Koululaiset saivat tietää, miten pitää ostaa lippu tapahtumaan, mistä löytää tiedot kulttuuritilaisuuksista ja miten voi tilata Puškin-kortin. Vain kahdella oppilaalla oli Puškin-kortti. Museo jatkaa sellaisten tuntien järjestämistä.

Menestyksekkäitä kokemuksia voisi levittää muiden oppilaitosten käyttöön, jotta Puškin-korttia tehtäisiin tunnetuksi Karjalassa.
Galina Gorelikova, Opetuksen, kulttuurin, urheilun ja nuorisopolitiikan komitean johtaja

Gorelikovan mukaan hyvä tapa on liittää opetussuunnitelmaan kulttuuritapahtumia. Näin menetellään jo muutamassa koulussa. 

— Kun luimme Gogolin Reviisoria koulussa, kirjallisuuden opettajamme kutsui meidät Nukketeatteriin katsomaan Reviisoria. Ostimme lipun Puškin-kortilla ja lähdimme päivällä teatteriin. Ne, joilla ei ole korttia, jäivät kouluun opiskelemaan, Petroskoin 1. lyseon oppilas Jekaterina Sidorova kertoi.

Reviisori tavoittelee Venäjän ylintä teatteripalkintoa, Kultaista naamiota. Reviisorin lisäksi myös Cyrano de Bergerac on suosittu nuorten keskuudessa. Puškinkortilla pääsee myös katsomaan KALEVALA.RUnot -esitystä, joka perustuu Kalevalan runoelmaan. 

Vuonna 2022 kortilla ostettiin 713 lippua Nukketeatterin esityksiin. 

— Menestyksekkäitä kokemuksia voisi levittää muiden oppilaitosten käyttöön, jotta Puškin-korttia tehtäisiin tunnetuksi Karjalassa, Gorelikova sanoi.

Virallisten tietojen mukaan Karjalassa on jaettu melkein 30 000 korttia eli 53 prosenttia kaikista mahdollisista saajista. Puškin-kortti -ohjelmaan varatuista 279,6 miljoonasta ruplasta on jäänyt käyttämättä 106 miljoonaa ruplaa. ПОХОЖИЕ СТАТЬИ
Oma Mua
Opastajan viizahus
Kazahstuanan rahvahan suarnat ollah opastajat, tävvet monien polvien rahvahien viizahuttu. Tämä’ surnu kerdou erähän Opastajan neros.
Karjalan Sanomat
Teollisuustuotanto jälleen kasvussa
Vuoden 2022 laskun jälkeen Karjalan teollisuustuotanto kasvoi viime vuonna melkein prosentin. Suurinta kasvua oli koneiden ja laitteiden, kemikaalien ja metallituotteiden tuotannossa.
Oma Mua
Mandžoidu vuotammo heinykuun allukse
Tänä vuon vilu da lumekas kevät eisti peldoruavot. Oniegurannikon piirin Yllözen kyläh sijoitunnuon Karjalan fermeru -laitoksen johtai Ksenija Sosunkevič saneli, kui mennäh mandžoin kazvattamisruavot da kuduakse aigua vuotetah enzimästy muarjutulostu.
Karjalan Sanomat
Uusia mahdollisuuksia pohjoisille piireille
Kemin ja Belomorskin piireille laaditaan erityistä kehityssuunnitelmaa, joka ulottuu vuoteen 2035.
Oma Mua
Svuad’bufestivuali Moskovas keräi rahvastu Ven’an eri kolkispäi
Rahvahanvälizen Rossija-ozuttelun hantuzis enzimästy kerdua VDNH-keskukses piettih svuad’bufestivuali. Puarat Ven’an muan eri kolkispäi tuldih Moskovah yhtymäh kirjoihmenemizen pruazniekkupidoh.
Kipinä
Kertomukset
Ihmiset usein joutuvat epätavallisiin juttuihin, mutta eläintenkin elämässä tapahtuu eri hauskaa ja kiinnostavaa.
Karjalan Sanomat
Karjala on valmis metsäpaloihin
Kaikki metsäpalojen torjuntaan käytettävät koneet ja kalusto on tarkastettu. Vakinaiset palomiesten ja savuhyppääjien virat on täytetty.
Karjalan Sanomat
”Opetan vepsän kieltä tulevaisuuden hyväksi”
Vuoden opettaja -kilpailun voittanut Anastasija Jevtušenko haluaa vepsäläisten säilyttävän kielensä ja kulttuurinsa useita vuosia.
Karjalan Sanomat
Ystävyysseura lopettaa toimintansa
Karjala–Suomi-ystävyysseuran jäsenet äänestivät yhdistyksen toiminnan lopettamisesta. Seuran lakkauttaminen kestää vähintään pari kuukautta.
Oma Mua
Voinal murjottu lapsusaigu
On mennyh seiččiekymmen yheksä vuottu, kui loppih Suuri Ižänmualline voinu. Nygöi on jiännyh pikoi näppine niilöi, ken nägi da mustau voinan sruastiloi da gorii. Enimyölleh elos nygöi ollah vai voinan lapset.
Войти
Регистрация
Пароль
Повторите пароль