Liity mukaan puheiden keräämiseen

Liity mukaan puheiden keräämiseen

Marina Tolstyh
03.02.2023
Kielitieteilijät ovat käynnistäneet projektin, jossa halukkaat voivat äänittää vepsän tai karjalan murteita puhuvien sukulaistensa tai tuttaviensa puhetta.
Karjalan tiedekeskuksen kielen, kirjallisuuden ja historian tutkimuslaitoksen lyydin kielen tutkija Aleksandra Rodionova toivoo, että vepsänja karjalan murrekartassa on esillä myös tuoreita puhenäytteitä. 12+ Kuva: Marina Tolstyh
Karjalan tiedekeskuksen kielen, kirjallisuuden ja historian tutkimuslaitoksen lyydin kielen tutkija Aleksandra Rodionova toivoo, että vepsänja karjalan murrekartassa on esillä myös tuoreita puhenäytteitä. 12+ Kuva: Marina Tolstyh

Venäjän tiedeakatemianKarjalan tutkimuskeskuksen kielen, kirjallisuuden ja historian tutkimuslaitos käynnisti viime viikolla melkein puolen vuoden ajan kestävän tempauksen nimeltä Kuuntele kotikieltä. Tutkimuslaitos kutsuu opiskelijoita, opettajia ja muita aiheesta kiinnostuneita nuoria ja aikuisia keräämään vepsän ja karjalan kieltä osaavien puhenäytteitä.

— Puhetta voi äänittää sanelukoneella, kännykällä tai kameralla, sanoo Karjalan tutkimuskeskuksen kielen, kirjallisuuden ja historian tutkimuslaitoksen lyydin kielen tutkija Aleksandra Rodionova.

— Tietysti kielentutkijat etsivät haastatteluihin karjalaa ja vepsää puhuvia edelleenkin. Kuitenkin haluamme, että jokainen halukas voisi osallistua puhenäytteiden keräämiseen. Tämä on uusi kokemus karjalaa ja vepsää äidinkielenä puhuville, hän lisää. 

Tempauksen järjestäjät toivovat, että se auttaa säilyttämään ja tutkimaan vepsän ja karjalan kieltä sekä lisäämään asukkaiden kiinnostusta Luoteis-Venäjällä asuvien suomalais-ugrilaisten kansojen kieliin ja kulttuuriin.

Tilaisuuteen voivat osallistua sekä Karjalan tasavallan että myös Leningradin, Vologdan, Tverin ja Murmanskin alueiden asukkaat.

Melkein puolen vuoden ajan kestävä Kuuntele kotikieltä -tempaus on osa hanketta, joka koskee Karjalan vepsän ja karjalan kielen VepKar -korpuksen tekemistä.

Puhenäytteiden keräys on osa hanketta, joka koskee vepsän ja karjalan kielen VepKar-korpuksen tekemistä. Hanke on saanut rahoituksen Venäjän tieteellisestä rahastosta.

Korpuksesta löytyy myös ensimmäinen vepsän ja karjalan murrekartta. Karttaan on merkitty jo 50 paikkaa ja äänitettä, joissa Karjalan sekä Tverin ja Murmanskin alueiden asukkaat kertoivat murteilla eri aiheista.

— Nämä puhenäytteet on saatu nykyisten tutkijoiden tutkimusretkillä sekä on valittu kielen, kirjallisuuden ja historian tutkimuslaitoksen äänitekokoelmasta ja myös Karjalan valtion televisio- ja radioyhtiön vähemmistökielisen toimituksen arkistosta, Rodionova sanoo.

Hänen mukaansa tempauksessa kerätyt sisällökkäät puhenäytteet ladataan sitten murrekarttaan.

— Puhenäytteiden täytyy olla omaperäiset. Haastattelija voi pyytää vepsän tai karjalan puhujaa kertomaan esimerkiksi omasta perheestään ja perheensä perinteistä. Vastaaja voi kertoa muun muassa joitakin hauskoja juttuja perheensä tai kotikylänsä elämästä, Rodionova täsmentää.

Haastateltavan ei tule lukea valmista tekstiä lehdestä tai kirjasta.

Puolestaan haastattelijan täytyy lähettää tutkimuslaitokseen tekemänsä alkuperäinen äänite. Sitä ei saa leikata mitään muotoon tai kokoon. Äänite voi kestää enintään 15 minuuttia.

— Pyydämme äänittämään niiden ihmisten puheita, jotka puhuvat vepsän ja karjalan kielen murteita. Nämä puhenäytteet ovat erittäin arvokkaita, kielentutkija korostaa.

Pyydämme äänittämään niiden ihmisten puheita, jotka puhuvat vepsän ja karjalan murteita. Nämä puhenäytteet ovat erittäin arvokkaita.
Aleksandra Rodionova, Venäjän tiedeakatemian Karjalan tutkimuskeskuksen kielen, kirjallisuuden ja historian tutkimuslaitoksen lyydin kielen tutkija.

Viime viikolla 23. tammikuuta alkanut tempaus koostuu kolmesta osiosta. Puhenäytteiden kerääminen päättyy 7. heinäkuuta, minkä jälkeen tempauksen vetäjät kuuntelevat äänitteitä ja valitsevat niistä parhaat ja mielenkiintoisimmat. Tempauksen voittajat julkistetaan 7. lokakuuta ja sitten palkitaan.

— Kuuntele kotikieltä -tempaus on omistettu merkittäville kielitieteilijöille Grigori Makaroville ja Matti Hämäläiselle, Rodionova sanoo.

Tilaisuuden alkamis- ja päättymispäivät on valittu tietoisesti. Karjalan kielen ja kulttuurin kehitykseen suuren panoksen antanut Makarov syntyi 23. tammikuuta 1918 Aunuksen piirin Sammatuksen kylässä. Vepsän kieltä paljon tutkinut inkerinsuomalainen Matti Hämäläinen syntyi 7. lokakuuta 1903 Saaren kihlakunnan Luukkasin kylässä. 

Tempauksen järjestäjinä ovat muun muassa Petroskoin yliopiston itämerensuomalaisen filologian oppilaitos ja Karjalan tasavallan karjalaisten 9. kerähmön valtuusto.

Näin haastattelu onnistuu

Haastatellusta on hyvä ottaa valokuva, ellei hän ole sitä vastaan. 

On otettava valokuva paikasta, jossa haastateltu asuu nyt.

Haastatellusta täytyy saada seuraavat tiedot: etu- ja sukunimi, syntymävuosi ja -paikka, asuin- ja työpaikka, koulutus ja ammatti. Myös äänityksen päivämäärä ja paikka täytyy kirjoittaa ylös. 

Äänitteen voi tehdä joko yksi henkilö tai ryhmä. Kaikkien osallistujien täytyy esittää henkilö- ja yhteystietonsa. 

Jokainen osallistuja tai osallistujaryhmä voi lähettää projektiin enintään kolme äänitettä.

Äänitteet ja videot on lähetettävä sähköposoitteeseen otsikolla Kuuntelen kotikieltä.

Lisää tietoa kilpailusta löytyy täältä.ПОХОЖИЕ СТАТЬИ
Oma Mua
Viena oli esitetty Venäjä-näyttelyššä
Oraškuušša VDNH-keškukšen Venäjä-näyttelyn Karjala-ošašša oli esitetty karjalaisen Viena-šeuran toiminta šekä Karjalan tašavallan šamannimini aloveh ta murreh, kummaista šielä paissah ta opaššetah.
Karjalan Sanomat
Teollisuustuotanto jälleen kasvussa
Vuoden 2022 laskun jälkeen Karjalan teollisuustuotanto kasvoi viime vuonna melkein prosentin. Suurinta kasvua oli koneiden ja laitteiden, kemikaalien ja metallituotteiden tuotannossa.
Oma Mua
Mandžoidu vuotammo heinykuun allukse
Tänä vuon vilu da lumekas kevät eisti peldoruavot. Oniegurannikon piirin Yllözen kyläh sijoitunnuon Karjalan fermeru -laitoksen johtai Ksenija Sosunkevič saneli, kui mennäh mandžoin kazvattamisruavot da kuduakse aigua vuotetah enzimästy muarjutulostu.
Karjalan Sanomat
Uusia mahdollisuuksia pohjoisille piireille
Kemin ja Belomorskin piireille laaditaan erityistä kehityssuunnitelmaa, joka ulottuu vuoteen 2035.
Oma Mua
Svuad’bufestivuali Moskovas keräi rahvastu Ven’an eri kolkispäi
Rahvahanvälizen Rossija-ozuttelun hantuzis enzimästy kerdua VDNH-keskukses piettih svuad’bufestivuali. Puarat Ven’an muan eri kolkispäi tuldih Moskovah yhtymäh kirjoihmenemizen pruazniekkupidoh.
Kipinä
Kertomukset
Ihmiset usein joutuvat epätavallisiin juttuihin, mutta eläintenkin elämässä tapahtuu eri hauskaa ja kiinnostavaa.
Karjalan Sanomat
Karjala on valmis metsäpaloihin
Kaikki metsäpalojen torjuntaan käytettävät koneet ja kalusto on tarkastettu. Vakinaiset palomiesten ja savuhyppääjien virat on täytetty.
Karjalan Sanomat
”Opetan vepsän kieltä tulevaisuuden hyväksi”
Vuoden opettaja -kilpailun voittanut Anastasija Jevtušenko haluaa vepsäläisten säilyttävän kielensä ja kulttuurinsa useita vuosia.
Karjalan Sanomat
Ystävyysseura lopettaa toimintansa
Karjala–Suomi-ystävyysseuran jäsenet äänestivät yhdistyksen toiminnan lopettamisesta. Seuran lakkauttaminen kestää vähintään pari kuukautta.
Oma Mua
Voinal murjottu lapsusaigu
On mennyh seiččiekymmen yheksä vuottu, kui loppih Suuri Ižänmualline voinu. Nygöi on jiännyh pikoi näppine niilöi, ken nägi da mustau voinan sruastiloi da gorii. Enimyölleh elos nygöi ollah vai voinan lapset.
Войти
Регистрация
Пароль
Повторите пароль